Hírek
2022. Október 15. 06:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti
Steiner Attila: egyszerűsítik a napelemes rendszerek telepítését
Annak érdekében, hogy a napelemes rendszerek telepítése még könnyebb legyen, a kormány jelentősen gyorsítja és egyszerűsíti az eljárást, ezzel együtt különösen fontos, hogy a megnövekvő mennyiségű megújuló villamosenergia-termelés mellett fenntartható maradjon a hálózat stabilitása és az ellátás biztonsága - erről írt a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) energetikáért felelős államtitkára a közösségi oldalán pénteken.
Steiner Attila a Facebookon közzétett bejegyzésében rámutatott: ezért ideiglenesen az újonnan csatlakozó lakossági napelemes rendszerek esetében felfüggesztik a betáplálási lehetőséget. Az érintett termelők továbbra is saját célra felhasználhatják az általuk megtermelt áramot - fűzte hozzá.
Kifejtette: annak érdekében, hogy a megtermelt energia akkor is rendelkezésre álljon, amikor az időjárás nem teszi lehetővé a napelemek működését, érdemes akkumulátort telepíteni. Így a háztartások nemcsak megtermelni, hanem tárolni is saját maguk tudják az energiát, és nem függenek a központi hálózattól. Ezek telepítését a kormány is ösztönözni fogja egy energiatárolói támogatási program indításával, amint az európai uniós források elérhetővé válnak - hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Közlése szerint a betáplálás felfüggesztése várhatóan addig tart, amíg a hálózatfejlesztés és a kiegyenlítés utoléri a megújuló rendszerek növekedése miatti igényeket.
A cél az, hogy a hálózat az eddiginél lényegesen több zöld energiát tudjon befogadni, ezért az Európai Unióval folytatott tárgyalások lezárulását követően az uniós pénzügyi források egy jelentős részét a zöld átállásra és a villamosenergia-hálózat fejlesztésére tervezik fordítani - jelezte Steiner Attila.
Kiemelte: ezzel egy gyors és nagy mennyiségű megújuló energiát befogadni képes hálózat alakulhat ki Magyarországon, ami tovább erősíti a magyar háztartások energiabiztonságát.
Az államtitkár hangsúlyozta: a kormány célja, hogy a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltaknak, illetve az ellátásbiztonsági szempontoknak megfelelően növelje a helyben rendelkezésre álló, környezetbarát napenergia hasznosítását, mivel Magyarország természeti adottságai ezen a területen a legjobbak.
Az elmúlt években alapvetően az állami támogatásoknak köszönhetően a napenergia hasznosítása egyre nagyobb mértékben nőtt. Magyarország már most a paksi atomerőmű kapacitásának több mint 1,5-szeresével, mintegy 3,3 gigawatt (GW) már működő napelemes kapacitással rendelkezik, és a 2030-ra tervezett 6 gigawattos célszámot jóval hamarabb eléri - ismertette Steiner Attila.
Fotó: Pixabay
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 02. 10:14, péntek | Belföld
Változékony idő várható az új év első hétvégéjén
2026. Január 02. 10:12, péntek | Belföld
NAV: elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok
Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-t.
2026. Január 01. 09:48, csütörtök | Belföld
Már több mint 20 ezer fiatal jutott lakáshoz az Otthon Start Programnak köszönhetően
2026. Január 01. 09:48, csütörtök | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint az 1. héten megtartott ötös lottó számsorsoláson, a Szilveszteri Szuperlottón a következő számokat húzták ki:
