Városlista
2024. május 8, szerda - Mihály

Hírek

2019. Január 11. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti - illusztrációk: pixabay

Stabil hitelképességi állapotban kezdi 2019-et Közép- és Kelet-Európa

Stabil hitelképességi állapotban kezdi 2019-et Közép- és Kelet-Európa

Stabil hitelképességi helyzetben kezdik a 2019-es évet Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságai, de számolniuk kell azzal is, hogy a külső környezet az idén kedvezőtlenebb lesz a tavalyinál

- áll a Moody's Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett átfogó térségi helyzetértékelésében.

A 11 oldalas tanulmány szerint a cég által vizsgált nyolc keleti EU-tagállam, köztük Magyarország gazdasága a várható lassulás ellenére az idén is az Európai Unió átlagát meghaladó ütemben növekszik. A nemzetközi hitelminősítő előrejelzése szerint a leglassabban, 2,5 százalékkal a horvát gazdaság, a leggyorsabban, 4,3 százalékkal Szlovákia hazai összterméke (GDP) bővül 2019-ben.

A Moody's a magyar gazdaságban 3,4 százalékos növekedést vár az idén a 2018 egészére általa becsült 4,3 százalékos GDP-bővülés után.

A cég hangsúlyozta, hogy az euróövezetben a tavalyi 2,1 százalékról 1,9 százalékra lassuló idei növekedéssel számol, és várakozása szerint ezt a keleti EU-gazdaságok is megérzik. A közép- és kelet-európai gazdaságok exportjának csaknem 80 százaléka ugyanis a többi EU-piacra irányul, és a legnagyobb egyedi felvevő Németország.

A Moody's számításai szerint a német gazdaság teljesítményétől a keleti EU-térségből Csehország, Lengyelország és Magyarország növekedése függ a legnagyobb mértékben: a cseh export 32,5 százaléka, a lengyel és a magyar kivitel teljes értékének 28, illetve 27,9 százaléka irányult a német piacra tavaly.

Az idei euróövezeti növekedésre sokkal gyengébb előrejelzések is vannak a londoni elemzői közösségben.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felülvizsgált új prognózisában közölte: 2019-ben mindössze 1 százalékos, jövőre valamivel ennél is lassabb, 0,8 százalékos átlagos GDP-növekedést vár a valutaunióban.

A cég azzal is számol, hogy az olasz gazdaság 2020-ban recesszióba kerül: a Capital Economics előrejelzése szerint az olasz hazai össztermék a jövő év egészében 0,5 százalékkal csökken.



A ház szerint a lefelé korrigált előrejelzést több más tényező mellett az indokolta, hogy az euróövezeti magánszektor fogyasztási kilátásai romlanak, mivel a fogyasztói bizalom mérőszámai gyengülnek, és ez arra vall, hogy a háztartások az energiahordozó-árak csökkenéséből eredő többletjövedelmekből a korábban vártnál nagyobb hányadot takarítanak meg.

A Capital Economics szerint emellett az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktusnak a cég által korábban becsültnél nagyobb negatív hatása van az euróövezeti üzleti szektor bizalmi mutatóira.

A kereskedelmi konfliktusok lehetséges közvetett hatásaira a Moody's is kitér a közép- és kelet-európai EU-térség idei kilátásairól összeállított tanulmányában.

A hitelminősítő szerint a régió gazdaságai közül Csehország, Magyarország és Szlovákia érezné meg a leginkább, ha az amerikai-kínai kereskedelmi viszály visszavetné az európai növekedést.

A cég szerint ugyanakkor a brit EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő térségi kockázatok várhatóan mérsékeltek lesznek, mivel az országcsoportnak csak korlátozott közvetlen kereskedelmi kapcsolatai vannak az Egyesült Királysággal.

A térség szuverén adóminőségi folyamatairól a Moody's megállapítja, hogy az országcsoport besorolási összképe a tíz évvel ezelőtti globális pénzügyi válság óta nem javult: az azóta eltelt időszakban a régió gazdaságai vagy nettó leminősítésen estek át, vagy nettó bázison számolt minősítéseik nem változtak.

A tanulmány kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a nyolc gazdaság közül - Horvátország kivételével - hétre a Moody's befektetési ajánlású államadós-besorolást tart érvényben. A cég szerint ez a térségi gazdaságok robusztus növekedési dinamikáját és viszonylag alacsony államadósság-terheit tükrözi.

A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő mindegyike a befektetésre ajánlott sávban - a Fitch Ratings és az S&P Global Ratings "BBB mínusz", a Moody's ugyanennek megfelelő "Baa3" osztályzattal, vagyis mindhárom cég a befektetési ajánlású kategória alapszintjén - tartja nyilván Magyarországot.

A Fitch Ratings és az S&P egyaránt pozitív kilátást tart érvényben a magyar szuverén adósosztályzatra. A Moody's magyar államadós-besorolásának kilátása továbbra is stabil.

A Fitch a minap egyenes utalást tett arra, hogy 2019-ben több közép- és kelet-európai ország adósminősítése javulhat.

A cég a térségről összeállított, Londonban ismertetett éves helyzetértékelésében közölte: a közép- és kelet-európai régióban Magyarországgal együtt összesen hét államadóst tart nyilván felminősítés lehetőségét jelző pozitív besorolási kilátással, és mivel e pozitív kilátások már 2017 óta érvényben vannak, ezeknek az országoknak az adósosztályzatairól az idén valószínűleg döntés születik.

A Fitch megfogalmazása szerint a pozitív és negatív osztályzati kilátások 7:1 arányú regionális megoszlása "felfelé ható minősítési lendületet ad" a térségnek 2019-ben.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése