Városlista
2024. május 29, szerda - Magdolna

Hírek

2012. Augusztus 14. 18:38, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Kvarkkutatók világkonferenciája - Az ősplazma és a 'közönséges' anyag közötti határ 'kitapogatása'

Kvarkkutatók világkonferenciája - Az ősplazma és a 'közönséges' anyag közötti határ 'kitapogatása'

Az ősplazma és a "közönséges" anyag közötti lehetséges határt "tapogatják ki" a Brookhaveni Nemzeti Laboratórium relativisztikus nehézion-ütköztetőjében (RHIC), az előzetes eredményekről a kvarkkutatók washingtoni világkonferenciáján, a Quark Matter 2012 című rendezvényen számoltak be a RHIC fizikusai.

A New York-államban működő 3,8 kilométeres, négy méterrel a föld alá telepített gyorsítóban a fizikusok már jó ideje kísérleteznek a 13,7 milliárd évvel ezelőtt az "újszülött" univerzumot kitöltő kvark-gluon plazma előállításával és tanulmányozásával. A forró "őslevesben" még szabadon léteztek az anyag építőkövei, az immár a protonokba és neutronokba zárt kvarkok és gluonok - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon (http://phys.org/news/2012-08-border-primordial-plasma-ordinary.html).
Míg korábban a RHIC kutatói főleg a közel fénysebességgel száguldó arany atommagokat ütköztettek, majd megfigyelték az ütközés energiájából létrejövő forró közeg tulajdonságait, 2012-ben váltottak. Az idei kísérletek során rendszeresen variálják az ütköztetett ionokat, valamint az ütközés energiáját. Ily módon a legkülönfélébb feltételek mellett állítják elő az anyag új formáját abban a reményben, hogy minél többet megtudhatnak annak tulajdonságairól.
"Az idei rekordév a RHIC történetében. Rekordszámú ütközéseket valósítottunk meg, először ütköztettünk urániumionokat, ahogy először valósítottunk meg aszimmetrikus ütközéseket arany és rézionok között" - hangsúlyozta Samuel Aronson, a Brookhaveni Nemzeti Laboratórium igazgatója.
Hozzátette: a kísérletek rávilágítanak arra, hogy milyen egyedülálló teljesítményre képes a relativisztikus nehézion-ütköztető.
"A RHIC segítségével megismerhetjük a részecskék közötti finom kölcsönhatásokat, valamint azokat az erőket, amelyek a korai világegyetem kvark-gluon plazmáját átalakították a mai világunkat alkotó anyaggá" - hangoztatta Samuel Aronson.

Címkék: tudomány

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 29. 09:36, szerda | Belföld

Ferencz Orsolya: nem tud minden ország tartalékos kutatóűrhajóst is jelölni

Nem tud minden ország tartalékos kutatóűrhajóst is jelölni az űrhajós programokba - mondta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

2024. Május 29. 07:53, szerda | Belföld

Szijjártó Péter szerint minden nehézség ellenére sikeres a magyar gazdaság dimenzióváltása

Minden nehézség ellenére sikeres a magyar gazdaság dimenzióváltása, ennek során az elmúlt években folyamatosan nőtt a gazdaság technológiai színvonala, a kutatás-fejlesztés részesedése és a hozzáadott érték is

2024. Május 29. 07:49, szerda | Belföld

Több mint 170 ezerrel kevesebben szavazhatnak az önkormányzati választáson, mint öt éve

Mintegy 170 ezerrel kevesebben szerepelnek az önkormányzati választás névjegyzékében, mint öt évvel ezelőtt - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adataiból.

2024. Május 29. 07:48, szerda | Belföld

Kisbéren járt Orbán Viktor

A Komárom-Esztergom vármegyei Kisbéren folytatódott Orbán Viktor miniszterelnök kampánykörútja hétfőn - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.