Városlista
2026. augusztus 2, vasárnap - Lehel

Hírek

2011. December 15. 06:58, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Fürtös bombával a rák ellen

Fürtös bombával a rák ellen

Izraeli kutatók bejelentették, hogy új eljárást dolgoztak ki a rák kezelésére, amellyel „felrobbantják” a rákos sejteket.

Jona Keizari és Jichák Kelszon, a Tel-avivi Egyetem munkatársai most fogják elkezdeni a klinikai kísérleteket a daganat belsejében rövid hatótávolságú alfa-sugárzást kibocsátó, tűvékonyságú radioaktív implantátummal. A sugárterápiától eltérően, amely kívülről bombázza gamma-sugarakkal a testet, az alfa-részecskék „a daganat belsejében keringenek, felbomlás előtt kifelé terjednek” – írta az egyetem közleményében.

„Úgy működik, mint a fürtös bomba. Ahelyett, hogy egyszerre robbanna fel, az atomok folyamatosan terjednek és alfa-részecskéket bocsátanak ki egyre nagyobb távolságra.” A folyamat mintegy tíz napig tart, és a mellékterméke nem sugárzó és nem mérgező ólom – olvasható a közleményben. „Nemcsak a rákos sejtek pusztulása biztosabb, de az esetek többségében a testben védettség is kialakul a daganat visszatérésével szemben” – írja a kórház. Az implantátum, amelyet injekciós tűvel juttatnak a daganatba, egészségkárosodás nélkül magától felbomlik.

Az egereken végzett kísérletek során az egyik csoportnál sebészi eljárással vették ki a daganatokat, míg a másikban az új sugárterápiát alkalmazták. „Amikor a kísérleti alanyokba ismét rákos sejteket fecskendeztek, a sebészeti beavatkozáson átesetteknél 100 százalékban kialakult az új daganat, míg az új sugárkezelésen átesettnél ez az arány 50 százalékos volt” a közlemény szerint.

A kutatók többfajta daganatos megbetegedésnél, így a tüdő-, a hasnyálmirigy-, a vastagbél- és az emlőráknál, valamint az agydaganatnál kiváló eredményt értek el.

Címkék: daganat, kísérlet, rák

Ezek érdekelhetnek még

2026. Augusztus 02. 09:39, vasárnap | Belföld

Robert Fico: Szlovákia kész árammal segíteni Magyarországnak

A szlovák kormányfő szerint Paks leállítása példatlan energiakrízist eredményezne.

2026. Augusztus 02. 08:00, vasárnap | Belföld

Hőség - Erős UV-B sugárzásra figyelmeztet a HungaroMet

Erős, a figyelmeztetési kritériumot meghaladó vasárnapi UV-B sugárzásra figyelmeztet, és fokozott védekezést javasol a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.

2026. Augusztus 02. 06:00, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: újra üzemel a Dunamenti Erőmű, Paks viszont ma leáll

A gyors javításnak köszönhetően 3 nap után újra üzemel Százhalombattán a Dunamenti Erőmű - jelentette be Facebook-oldalán a miniszterelnök szombaton délután.

2026. Augusztus 02. 05:00, vasárnap | Belföld

Ceuta - Orbán Anita: Magyar Péter is aláírta a spanyol miniszterelnök migrációs politikáját bíráló levelet

Magyar Péter miniszterelnök is aláírta 21 európai uniós állam- és kormányfővel együtt a Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök migrációs politikáját bíráló levelet - közölte Orbán Anita külügyminiszter a Facebookon szombaton.