Városlista
2025. augusztus 6, szerda - Berta

Hírek

2021. December 14. 13:05, kedd | Külföld
Forrás: Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

Börtönbe vonult Nicolas Sarkozy volt belügyminisztere és bizalmasa

Börtönbe vonult Nicolas Sarkozy volt belügyminisztere és bizalmasa

Megkezdte kedden börtönbüntetésének letöltését Claude Guéant volt francia belügyminiszter, akit még 2017-ben ítéltek el egy sikkasztási ügyben.

Nicolas Sarkozy volt államfő egykori legfőbb bizalmasa az első olyan volt francia kormánytag, aki börtönbe vonult.

A 76 éves volt politikus a párizsi La Santé fegyházban megkezdte a büntetése letöltését - tudatta a párizsi ügyészség.

A volt belügyminisztert közpénz elsikkasztásának bűnrészessége miatt egy év letöltendő és egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte 2017 januárban a párizsi fellebbviteli bíróság.

Claude Guéant ellen - aki Sarkozy kabinetfőnöke volt annak belügyminisztersége idején (2002-2004), mielőtt 2007-ben elnökké választották - négy másik személlyel együtt emeltek vádat. Az ügyészség szerint a volt kabinetfőnök a rendőri vezetők tudtával a nyomozásokra fordítható összegek egy részéből önmagának és kollégáinak prémiumokat fizetett ki készpénzben.

A legfelsőbb bíróság 2017-ben megerősítette a 2015 novemberében hozott elsőfokú ítéletet, amely a volt kabinetfőnököt a szabadságvesztésen kívül 75 ezer euró pénzbírság megfizetésére is kötelezte, s öt évre eltiltotta minden állami funkciótól.

A volt politikus elvileg feltételes szabadlábon tölthette le a büntetését. A párizsi fellebbviteli bíróság novemberben azonban a felfüggesztett szabadságvesztésből három hónapot és a letöltendő szabadságvesztés feltételes szabadlábon töltéséből hat hónapot letöltendő szabadságvesztésre változtatott, miután Claude Guéant nem fizette be a pénzbüntetés előírt részletét. Az ex-politikust ezért kilenc hónapra elzárták.

Ügyvédje, Philippe Bouchez El-Ghozi jelezte, hogy indítványozni fogja ügyfele börtönbüntetésének módosítását.

"Fizeti, amit bír fizetni, havi 3 ezer eurót, nincs dugipénze, így nem tud többet fizetni, és ennek ellenére úgy döntöttek, hogy börtönbe küldik" - mondta a védő az AFP francia hírügynökségnek.

Claude Guéant a belügyminisztériumból az elnöki hivatalba is követte Sarkozyt, sőt a hivatal vezetője lett a jobboldal 2007-es választási győzelmét követően, majd 2011-ben az államfő őt nevezte ki belügyminiszternek. Utóbbi tisztséget 2012 májusáig, Sarkozy választási vereségéig töltötte be.

Guéant ellen több más ügyben is folyik eljárás. Vádlott abban a perben, amely Nicolas Sarkozy volt francia államfőnek a 2007-es győztes elnökválasztási kampányához Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől érkezett állítólagos anyagi támogatása ügyében folyik, valamint érintett az Elysée-palota által 2007-2008-ban túlszámlázott közvélemény-kutatások miatt indított eljárásban is.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 06. 07:33, szerda | Külföld

A háború befejezésének lehetőségeiről beszélt telefonon az amerikai és az ukrán elnök

Telefonon tárgyalt kedden Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, megbeszélésük középpontjában az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború lezárása, valamint ukrán drónok amerikai megvásárlása állt.

2025. Augusztus 05. 07:39, kedd | Külföld

Trump jelentősen emelné az Indiára kiszabott vámokat, az orosz olaj továbbértékesítése miatt

Donald Trump az Indiára kiszabott vám jelentős emelését helyezte kilátásba a megvásárolt orosz kőolaj továbbértékesítése miatt az amerikai elnök Truth Social közösségi oldalán tett hétfői bejelentése szerint.

2025. Augusztus 04. 07:55, hétfő | Külföld

Fehér Ház: Donald Trump számára minden elképzelhető, hogy elérje a békét Ukrajnában

Donald Trump amerikai elnök számára \"minden lehetőség elképzelhető\", hogy elérje a békét Ukrajnában - jelentette ki Stephen Miller a Fehér Ház helyettes kabinetfőnöke, elnöki politikai tanácsadó vasárnap.

2025. Augusztus 04. 07:52, hétfő | Külföld

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával

Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodás Kínával - közölte az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője vasárnap.