Városlista
2024. május 6, hétfő - Ivett

Hírek

2014. Február 28. 05:00, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Balog: 'drága jószág a szabadság'

Balog: 'drága jószág a szabadság'

Európa nyugati felével meg kell értetni, hogy nem csak a náci, de a kommunista diktatúra is közös örökség, mert ez ott még mindig nem egyértelmű - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a Terror Házában, az osztrák-magyar határnyitás 25. évfordulójáról tartott szerdai sajtótájékoztatón. A negyed évszázaddal ezelőtti eseményekre emlékezve ezért programsorozat indult, melynek az emlékezetkultúra lesz az egyik kulcseleme - tette hozzá.

Az 1989-es év csak a rendszerváltás kezdete volt, mely talán még mindig nem zárult le – jelentette ki Balog Zoltán, majd rámutatott: az emlékezetkultúra fontosságát jelzik azok a nagy viták, melyek a történelmi évfordulókat kísérik. Közös feladat, hogy a múlt eseményeit olyan hitelesen adjuk át gyermekeinknek, unokáinknak, hogy megértsék mi történt a rendszerváltozás korszakában, és hogy megértsék, „hogy milyen drága jószág a szabadság”. Ebben segíthetnek az évfordulós programok - fűzte hozzá.

1989 felidézésében is szükségünk van a németekre, hiszen Németország nemcsak két diktatúrát élt át, hanem az azoktól való megszabadulást is – mondta, majd hozzátette: a németek segíthetnek abban, hogy a rendszerváltoztatás és a határnyitás ne csak lokális, a közép-európai emlékezet része legyen, hanem egész Európa számára elfogadott és megértett esemény.

Érettségiző fiatalként az ő generációja 1989-ben azzal szembesült, hogy 1956-ot kivették a tételek közül - idézte fel a hajdani eseményeket Balatoni Mónika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára. Akkori fiatalokként sok mindent nem értettek, és ez 'mérhetetlenül nyomasztotta őket”- tette hozzá. Ez a programsorozat lehetőséget teremt azok számára, akik a kommunizmusban történtekről eddig nem mertek beszélni, és hogy a „fizikai határnyitás után a lelki határok megnyitása is megtörténhessen”. Ezáltal lehet a hazugságokkal terhelt világból eljutni abba a világba, ahol már nyíltan lehet beszélni az múltról – mondta.

Az emlékév óriási lehetőség arra, hogy különböző kreatív ötletekkel és programokkal a fiataloknak is 'felfedezhetővé tegyék' az eseményeket, hogy nyíló értelmükkel újraértelmezhessék a múltat. A társadalom egészséges fejlődéséhez nagy szükség van a „múlt visszhangjaira a jövőnek”. Céljuk, hogy az évfordulón keresztül megértessék a fiatal generációkkal a történelem eseményeit és benne Magyarország szerepét - mondta az államtitkár

Az 1989-es esztendő igazi büszkesége a magyar nemzetnek, közös sikere a régiónak - jelentette ki Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, aki arról beszélt, hogy hatalmas dolog, hogy a régió országai legyőzték a kommunizmust és visszaszerezték a nemzeti önrendelkezésüket. Ezt eddig nem hangsúlyozták eléggé, pedig 'joggal lehetünk rá büszkék' – mondta. Az emlékév programjainak összeállításakor főként a „félkezű generációra”, egyik kezükben mobilkészüléket tartó fiatalokra összpontosítanak, akik nem élték át az akkori eseményeket – jelentette ki a főigazgató.

A huszonöt évvel ezelőtt, éppen a kelet-német menekültek befogadása kapcsán létrehozott Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke, Kozma Imre atya az akkori eseményeket idézte fel. „Magyarországnak van a legnagyobb szíve” – ezt 1994-ben az akkori budapesti német nagykövet mondta, mert a nála nagyobbat, gazdagabbat segítette úgy, hogy ezért semmilyen viszonzást nem várt – emlékeztetett Imre atya.

Az 1989-es évforduló eseménysorozata már tavaly elkezdődött. Decemberben Berlinben nyílt kiállítás Az első szakadás a vasfüggönyön címmel. Januárban a Közös siker című online kampány indult el, amely magyar és angol nyelvű blog- és Facebook-oldalon dolgozza fel a történteket. '89 After elnevezéssel dalpályázatot hirdetnek fiataloknak, a nyertes dal végig fogja kísérni az évfordulót. Április végén karikatúrakiállítás nyílik, dokumentumfilm készül és plakátkampányt indítanak. Június 16-án több eseményen is megemlékeznek 1989-ról: a Hősök terén és a Zeneakadémián. Augusztus 19-én a páneurópai piknik évfordulóján Sopronban rendeznek programokat, és az osztrák-magyar határon kerékpárutat is átadnak. Szeptemberben a Magyar Külügyi Intézetben konferenciát rendeznek a határnyitásról, ősszel pedig a berlini magyar nagykövetség felállítja a Terror Háza Múzeum előtt álló Vasfüggöny szobor másolatát. Az egész éven át tartó programsorozat decemberben gálaesttel zárul a temesvári operaházban.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:44, hétfő | Belföld

Nagy Márton szerint Magyarország képes meghatározó szereplővé válni az űripar területén

Magyarországot gazdasági ökoszisztémája, infrastruktúrája és szellemi tőkéje egyaránt alkalmassá teszi arra, hogy meghatározó szereplővé váljon az űripar területén

2024. Május 06. 07:49, hétfő | Belföld

Vonat elé hajtott egy kamion Baján

Személyvonat elé hajtott egy kamion hétfő reggel Baja térségében, az 55-ös főút 106-os és 107-es kilométere közötti vasúti átjáróban;

2024. Május 05. 06:00, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 18. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

2024. Május 04. 06:00, szombat | Belföld

Szijjártó Péter szerint az elmúlt években a magyar külpolitika mindig a jó válaszokat találta meg

Az elmúlt évek súlyos kihívásai során a magyar külpolitika mindig a jó válaszokat találta meg, eközben Brüsszel kudarcot vallott a válságokra történő reagálás során